Nachádzate sa tu

Domov » Pamäťové zariadenia

Nové médiá

 

Blu-ray (Modrý laser)

Typ laseru schopného zapisovať informáciu s päťkrát väčšou hustotou ako infračervené lasery, ktoré sa zatiaľ obvykle používajú. V 1993 IBM demonštrovala hustotu záznamu 2.5 miliardy bitov na štvorcový palec na magneto-optickom disku. Očakáva sa, že modré lasery budú komerčne používané v priebehu niekoľko budúcich rokov.

Modrý laser je budúcou generáciou veľkokapacitných optických záznamových médií.

-Na jednovrstvový disk o veľkosti bežného CD je možné za použitia modrofialového laseru s vlnovou dĺžkou 405nm uložiť až 27 GB dát.

-Okrem Panasonicu sa na uvedenie nového štandardu "Blu-ray Disc" podieľajú i spoločnosti Hitachi Ltd., LG Electronics Inc., Pioneer Corporation, Royal Philips Electronics, Samsung Electronics Co. Ltd., Sharp Corporation, Sony Corporation a Thomson Multimedia.

-Blu-ray síce na CES ukázal ROM čítacie mechaniky, ale tie boli naozaj skôr laboratórneho rázu, predovšetkým preto, že pre ne zatiaľ nie je žiadna špecifikácia.

-HD DVD ROM naopak už prijala verziu 0,9. Mnohí výrobcovia ale nabádajú, že nie je treba sa držať ROM, pretože Blu-ray mechaniky už dlhšie ako rok existujú ako vypaľovačky. Dokonca sa špekuluje, že by sa prvé mohli už začať objavovať v OEM PC. -V súčasnéj dobe sa Dell a HP, obidvaja členovia Blu-ray spoločenstva, snažia v USA nájsť pre Blu-ray potrebné zázemie, hlavne čo sa týka nadšencov, čo prahnú po nových technológiách.



HD - DVD

-HD DVD je štandard navrhnutý Toshibou a NECom ako nástupca za dnešné DVD. Tým však konkuruje Blu-ray, ktoré navrhuje Matsushita, Sony, Philips a Samsung.

-Obidva formáty využívajú fialového laseru, ale líšia sa kapacitou, ktorá sa u Blu-ray pohybuje okolo 27 GB, pričom u HD-DVD je kapacita 15 GB pre jednovrstvové disky pre čítanie, 30 GB pre dvojvrstvové disky určené pre čítanie a 20 GB pre jednovrstvové disky určené k zápisu.

-Týmto by sa mohlo zdať, že má Blu-ray navrch, ale zatiaľ čo práve Blu-ray nie je spätne kompatibilný s dnešnými DVD, HD DVD je spätne kompatibilný ako s DVD, tak i s CD.

-DVD Fórum zatiaľ odsúhlasilo HD DVD-ROM formát vo verzii 0.9 celkom tesne, hlasovanie dopadlo 8:6. Lenže počet členov riadiacej komisie, ktorá o týchto záležitostiach rozhoduje, bude rozšírený a očakáva sa, že u nových členoch bude mať HD DVD väčšiu podporu.

-Koniec roku 2007 priniesol stále silnejúci boj obidvoch nástupcov DVD. Prinajmenšom sa ukazulo, že každá z bojujúcich strán sa uchylila k trochu inej stratégii.

-Zatiaľ čo NEC (HD DVD) už je de-facto schopný pomaly dodávať mechaniky určené len pre čítanie, Blu-ray sa venuje viac nahrávaniu.

-Už koncom roku 2004 NEC ukazoval svoj prototyp ROM mechaniky a jeho predpoklad je, že už koncom roku 2005 by sa mala stať súčasťou normálnych počítačov a mala by si nájsť cestu i do domácností ako klasický stolný prehrávač. Hlavnou úlohou je teda presvedčiť filmové štúdia a zabezpečiť čo najviac lisovaných filmov na HD DVD.

-No koncom roku 2008 sa HD DVD stalo mŕtvym médiom a jeho úlohu naplno prebrala Blue-Ray. Väčšia kapacita je lákavejšia, no hlavnou príčinou sa stala cenova výhodnosť média.



EVD

-Nadšení Číňania sa snažia poraziť DVD vlastným formátom, s ktorým by ušetrili veľké finančné náklady za licencie.

-Koncom roku 2003 to vyzeralo na frontálny útok. Ale už v januári 2004 sa objavili prvé chmáry. Teraz sú tu ďalšie.

-Ako sa zdá, tak nadšenie pre EVD sa v Číne nenaplnilo a to i napriek tomu, že 6. júna 2004 ho ministerstvo informatiky posvätilo ako oficiálny čínsky štandard.

-Shinco dokonca začalo prehrávač EVD predávať už v novembri 2003 (nasledované firmami Sichuan Changhong, SVA a Amoi Electronics). To ale nestačí, pretože reakcia prostých užívateľov je chladná, aj z dôvodu, že cena EVD je vyššia ako konkurenčné DVD. Tamojší výrobcovia DVD prehrávačov sa nasadeniu EVD do výroby bránia.

-Navyše sa v Číne objavili i ďalšie konkurenčné formáty HVD (high-definition versatile disc) a HDV (high-definition digital video).

-Možným nepriateľom sa taktiež môže stáť FVD (Forward Versatile Disc), vyvinutý v taiwanských Opto-electronics & Systems Laboratories a používajúci MS Windows Media Video 9 (WMV9) spolu WMA 9, ktorý je naviac pod ochranou DVD Fóra. A to už vôbec nehovoríme o HD DVD alebo Blu-ray.



PC HD ready

Počítače sú na tom teraz vlastne najlepšie.

-Pre High Definition (HD) video tu už teraz vlastne máme potrebné nástroje. Otázka média je v tomto ohľade bezpredmetná, ide o softwarové nástroje pre dekódovanie. Kodek pre Windows Media Video 9 (WMV9) už existuje (ten bude používať i Blu-ray a HD DVD).

-Čo sa týka MPEG-4 AVC nazývaného tiež H.264, tak s tým si poradia už niektoré komerčné nástroje, ako napr.

-PowerDVD 6 Deluxe od CyberLink (i toto kódovánie budú používať Blu-ray a HD DVD), skoro by sa mal objaviť i prehrávač WinDVD od Inter-Video.

-Pre stolné prehrávače je kódovanie trochu väčší problém. Nemajú totiž univerzálny procesor a softwarové nástroje (i keď tie pre prehrávanie DivX, to sú vlastne len upravené počítače).



Absencia špecifikácie AACS všetko brzdí

-Už od začiatku vývoja nástupcov súčasného DVD sa preberá otázka zabezpečenia. Filmové štúdia by radi mali istotu, že sa nebude opakovať situácia CSS, keď vlastne teraz nič nebráni voľnému kopírovaniu DVD-video s touto ochranou.

-A tak i keď sa úplne samozrejme hovorí o konci tohto roku, ako roku nástupu modrého laseru, nikto nepripomína fakt, že zatiaľ nie je špecifikácia AACS (Advanced Access Content System), čo by malo byť spoľahlivé zabezpečenie proti kopírovaniu.

-Zatiaľ sa o ňom ani veľa nevie. Predpokladom je 128bitové kódovanie s certifikátom.

-Ako málo bezpečné sa v počítačoch javia napr. analógové RGB a DVI výstupy. Na nich by sa dalo dekódované video bez problémov zachytávať.

-V súčastnosti takéto video budú schopné prehrávať iba špeciálne vybavené grafické karty s HDCP (High-bandwidth Digital Contents Protection). Je ale otázne čí výrobcovia budú schopní reagovať tak rýchlo. Ale napr. nVidia už oznámila, že HDCP vývoj dokončila a je schopná ich do kariet aplikovať, no má pre zmenu problém s licenciou.

-Možným riešením, skôr ako sa takéto karty objavia, je výmena monitoru s potrebným dekóderom. alebo by sa PC z prehrávania dalo úplne vypustiť.



Aké sú možné scenáre príchodu nových médií

1.      Objavia sa multifunkčné mechaniky, čo sa javí ako najviac pravdepodobné, kopírujúci predchádzajúci vývoj. Pre užívateľa by nebolo podstatné, či Blu-ray alebo HD DVD. Ako sa ale objavujú ďalšie podrobnosti a správy, javí sa táto možnosť ako stále menej pravdepodobná. Každopádne doterajší vývoj stál obrovské peniaze.

2.      Použitie obidvoch formátov (Blue-ray, HD DVD) sa ostro oddelí, čo je vízia, ktorá vychádza z predpokladov, ktoré každá strana do vývoja vkladala. Blu-ray malo byť vysokokapacitné médium, určené pre zálohovanie veľkého objemu dát. HD DVD bolo plánované ako ozajstný nástupca DVD-video, teda o nejakom nahrávaní sa zo začiatku vôbec nehovorilo. Tomu vyhovuje taktiež jeho konštrukcia, ktorá je veľmi podobná DVD a ani výrobné linky, ani prehrávače nepotrebujú veľa zmien, aby HD DVD zvládli. U Blu-ray je to presne naopak.

3.      Blu-ray i HD DVD zmetie tretí formát ktorým by mohlo byť EVD (Enhanced Versatile Disc), to má ale pomerne malú kapacitu (dvojvrstvové 11GB), alebo FVD (Forward Versatile Disc). Táto možnosť je najmenej pravdepodobná, ale nezabúdajme ako je čínsky trh obrovský (tieto technológie si tam sami vymysleli, aby sa obišli plateniu poplatkov za licencie) a EVD sa začínajú už v obchodoch objavovať.

4.      Ani jeden z uvedených médií sa nepresadí, čo je absolútne nepravdepodobné. Preskočením tejto etapy vývoja by sa aplikoval rovno holografický spôsob záznamu, ktorý už pomaly naberá sily a nie je ďaleko doba, kedy sa objavia prvé komerčné prehrávače.



Čo je to holografická pamäť

Holografia preniká cez limity hustoty  bežnej pamäte  tým že namiesto nahrávania iba na povrch nahráva do celej hĺbky média.

Na rozdiel od ostatných technológií, ktoré nahrávajú jedny databity trochu dlhšie, holografia nahráva a načítava milióny datových bitov  jednoduchým svetelným bleskom. Toto umožňuje oveľa vyššie rýchlosti prenosu ako v obvyklých pamäťových jednotkách. Vysoké pamäťové kapacity a rýchle prenosové rýchlosti, kombinované s trvanlivým, spoľahlivým a lacným médiom vytvárajú z  holografie ten najlepší výber pre pamäte ďalšej generácie a taktiež  uspokojuje distribučné potreby.

Okrem toho, flexibilita technológie umožňuje vývoj širokého výberu holografických pamäťových produktov od ručných prístrojov pre spotrebiteľov až po pamäťové produkty pre podniky

Svetlo z jednoduchého laserového lúču sa rozdelí na dva lúče:

                        a)signálový lúč ktorý prenáša data

                        b) základný lúč

Na mieste kde sa tieto dva lúče preseknú v nahrávacom médiu sa vytvorí hologram.  Proces zakódovania dát na signálový lúč je uskutočňovaný pomocou modulátora priestorového svetla (SLM). SLM prekladá elektronické data 0 a 1 na optický “mozaikový” vzor pozostávajúci z tmavých a svetlých pixelov. Dáta sú zoradené v rade alebo strane z miliónov bitov. Presné číslo bitov ja určené pixelovým súčtom na SLM.

 

a)V bode kde sa  základný lúč a signálový lúč preseknú sa nahrá hologram do úložného media ktoré je citlivé na svetlo. Chemická reakcia ktorá nastáva umožňuje uloženie hologramu. Striedaním uhlu základného lúča alebo pozície media sa môžu stovky jedinečných hologramov nahrať do celého objemu materiálu.

b) Aby sa dáta dali prečítať, základný lúč  sa odkloní od hologramu pokial sa uložené informácie obnovia. Tento hologram je potom projektovaný na detektore, ktorý načítava celé datastrany s miliónmi bitov naraz. Toto súbežné načítavanie dát umožňuje holografii jej vysoké prenosové rýchlosti.

c)Spoločnosť SONY predstavila technológiu Micro-Reflector recording. Jedná sa o holografický zápis na disk. Tu sa využíva vzájomné skladanie dvoch lúčov svetla na záznamovej vrstve.avw

d)Využíva sa polovodičová dióda, ktorá reaguje na modro-fialové svetlo. Dané svetlo má vlnovú dĺžku 405 nanometrov a dióda ho eliminuje. Lúče ležia oproti sebe a každý z nich je zameraný na médium z jednej strany.

e)Dosiaľ dosiahnutá hustota záznamu je 1,25 GB na jednu z vrstiev 12 centimetrového optického disku. Ak má teda médium 4 záznamové vrstvy, uloží sa naň celkovo 5 GB záznamu. Pri tom vzdialenosť medzi jednotlivými záznamovými vrstvami je len 50 mikrometrov. Počas zápisu majú oba lúče, teda zapisujúci aj referenčný energiu 4,5mW. Počas čítania dokonca len 0,67mW. Záznamová vrstva je z fotopolyméru s hrúbkou 250 mikrometrov. Tá je uložená medzi dvoma ochrannými vrstvami, každá z nich má 600 mikrometrov.

f)Pri médiu so štyrmi záznamovými vrstvami sa objavili problémy so silou reprodukčného signálu. Ten klesá, čím je záznamová vrstva hlbšie v médiu. Pri štvrtej vrstve je signál o polovicu slabší ako pri vrstve prvej. Prenosová rýchlosť dát na tom tiež nie je práve najlepšie.

g)Spoločnosť SONY do budúcna plánuje médium s 20 vrstvami, každá s kapacitou až 25 GB dát. Tak by malo jedno médium neuveriteľných 500GB, čo je viac ako äčšina pevných diskov na trhu.

 

Odkazy

Odkazy

Elektrotechnika

Rezistor, kondenzátor, cievka, transformátor, dióda,... až procesory.